Projekt EDU-FIT

EDU-FIT je medzinárodný výskumný a interdisciplinárny projekt, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie novej generácie študentov a ďalších cieľových skupín o význame zdravého životného štýlu a následne o prevencii obezity a nadváhy.

Projektový tím vytvorí viacjazyčnú online príručku zameranú na obezitu v študentskej populácii z hľadiska obsahu a terminológie a implementuje inovatívny učebný plán o aktívnom životnom štýle a prevencii nadváhy do existujúcich študijných programov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO, 2022) má nadváhu už viac ako jedna miliarda ľudí (650 miliónov dospelých, 340 miliónov dospievajúcich a 39 miliónov detí). Vo vysokoškolských vzdelávacích programoch sa študentom len zriedka poskytujú vhodné učebné osnovy a viacjazyčné didaktické materiály, ktoré by mladých ľudí upozorňovali na problémy spojené s obezitou a nadváhou. Ide o vytvorenie udržateľných metód a postupov na prevenciu obezity u mladých ľudí a na rozvoj zdravého životného štýlu u študentov a iných cieľových skupín.

Cieľom projektu je aj rozvoj vhodných viacjazyčných komunikačných zručností, pretože používanie nevhodnej terminológie môže mať pre jednotlivca, ktorý má problémy s nadváhou alebo obezitou, viaceré dôsledky.

Ciele projektu:

• Analyzovať údaje a príklady osvedčených postupov vo vysokoškolských inštitúciách, ktoré už rozvíjajú zdravý životný štýl v súvislosti s prevenciou nadváhy a obezity u dospievajúcich.
  • Vypracovať a vytvoriť viacjazyčnú online príručku, ktorá bude obsahovať odporúčania na zmenu životného štýlu s cieľom predchádzať obezite a nadváhe.
  • Vypracovanie praktických usmernení a návodov na prípravu zdravej stravy v študentských domovoch a jedálňach.
  • Rozvoj komunikačných zručností v oblasti obezity a nadváhy a vhodnej viacjazyčnej slovnej zásoby.
  • Príprava učebných osnov a didaktických materiálov pre inovatívny kurz zameraný na zvyšovanie povedomia študentov o zdravom životnom štýle.
  • Implementácia učebných osnov, príručky a ďalších didaktických materiálov.

Výsledky projektu:

• Viacjazyčná interaktívna a online príručka.
  • Nový učebný plán pre vysokoškolské vzdelávanie.
  • Implementácia učebných osnov do existujúcich študijných programov.
  • Usmernenia pre vhodnú komunikáciu v oblasti študentov s nadváhou.
  • Šírenie výsledkov výskumu a projektovej práce.
  • Záverečná medzinárodná konferencia.
  • Vedecká monografia.

KÓD PROJEKTU
2023-1-SI01-KA220-HED-000154000
ZAČIATOK PROJEKTU
1. 10. 2023
KONIEC PROJEKTU
30. 9. 2025
FINANCOVANÉ
Európska únia
ERASMUS+ KA220-HED
HODNOTA
250 000,00 EUR
FONDY UM
75.000,00
KOORDINÁTOR
FAJ EUBA
PARTNERI
Štátne referenčné centrum pre liečbu obezity, Záhreb (Chorvátsko); Fakulta aplikovanej lingvistiky Ekonomickej univerzity (Bratislava, Slovensko); Fakulta humanitných a sociálnych vied Univerzity v Záhrebe (Chorvátsko); Kompetenčné centrum pre aktívne a zdravé starnutie, Univerzita v Porte (Portugalsko); Nezisková nadácia SanAstra (Nórsko), Univerzita v Maribore, Filozofická fakulta, Katedra translatológie v spolupráci s Lekárskou fakultou UM a Fakultou cestovného ruchu UM.

Koordinátor za FAJ EUBA
Mgr. Jozef Štefčík, PhD.