Alexey Fominykh heads the International Project Office at Volga State University of Technology in Yoshkar-Ola (Mari El Republic, Russian Federation), and works as Research Fellow at Jean Monnet Centre of Excellence of Volga Tech. He has been working in international education since 1999. He took part in 7 Tempus and Erasmus joint inter-university projects, and was among the first Russian international academic administrators on a specialized Fulbright Program to Teachers College at Columbia University and the University of Minnesota in 2007. He also lectures on International Relations at Mari State University in Yoshkar-Ola and cooperates with the Russian International Affairs Council in Moscow on research and educational projects on international education, public and cultural diplomacy.