V dňoch 6. marca až 11. marca 2023 som absolvovala učiteľskú mobilitu prostredníctvom programu Erasmus+ na vietnamskej univerzite National Economics University (NEU) v Hanoji. Viedla som výučbu študentov fakulty Faculty of Applied Languages for Economics.

V súlade s požiadavkami prijímajúcej fakulty boli obsahom seminárov prezentačné zručnosti, obchodná a marketingová angličtina, lexikológia a slovotvorné procesy a odborná konverzácia. Tešila ma odozva a aktívna participácia študentov na hodinách.

V závere pobytu som viedla školenie pre učiteľov fakulty, na ktorom som ich oboznámila so študijným programom a učebným plánom našej Fakulty. Nachádzali sme prieniky s programom prijímajúcej fakulty, ale aj odlišnosti, ktoré sme považovali za prínosné vzhľadom na možnosť obohatenia didaktiky výučby a modernizácie syláb oboch zúčastnených strán. Vyústením školenia bola praktická časť spočívajúca v príprave osnov v rámci didaktiky ESP (English for Specialized Purposes) – Angličtina pre špeciálne účely a EMI (English Medium Instruction) – Angličtina ako prostriedok výučby pre akademických pracovníkov.

Počas pobytu som mala možnosť stretnúť sa so širokým vedením ako prijímajúcej fakulty, tak aj univerzity na najvyššej úrovni. Stretla som sa s dekankou fakulty Faculty of Foreign Languages for Economics, pani profesorkou Pham Thi Thanh Thuy, vedúcou Katedry Obchodnej angličtiny Huyen Thanh Nguyen a jej zástupkyňou pani Thienh Huong Nguyen. Na stretnutí sme prebrali nielen plán mobility, ale aj možnosti spolupráce v budúcnosti, vrátane spoločných publikačných výstupov a zapojenia sa do projektov. Ďalším stretnutím bolo prijatie u vedúceho Oddelenia medzinárodných vzťahov pána Đào Thanh Tùnga a pracovný obed so zástupcom vedúceho Oddelenia medzinárodných vzťahov pánom Phạm Sỹ Longom. Zamestnanci Odd. medzinárodných vzťahov mi pripravili prehliadku kampusu NEU. Mimoriadne si cením, že ma na pôde Národnej ekonomickej univerzity privítal aj prezident univerzity, Prof. Dr. Pham Hong Chuong. Zo stretnutí vyplynulo, že prijímajúca univerzita má záujem o prehĺbenie vzťahov s vysielajúcou univerzitou a užšiu spoluprácu na poli vedy a výskumu a aktívnejšiu výmenu študentov. Uvedené reflektuje moje zapojenie do príprav medzinárodnej konferencie na pôde NEU v novembri 2023 v úlohe spoluorganizátorky.

Mimoriadne si cením, že som mala možnosť zúčastniť sa mobility vo Vietname a som presvedčená, že sa vízia prehĺbenia spolupráce s našou fakultou naplní.

Mgr. Dominika Vargová, PhD.

Katedra jazykovedy a translatológie

univerzita.jpg