V stredu 29. marca 2023 sa na pôde Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave konala prednáška pani Barbory Tricoire zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku na tému „Preklad pre EÚ inštitúcie: kariérne možnosti a požadované zručnosti“. Prednášajúca sa so študentmi univerzity podelila o svoje skúsenosti z pôsobenia na Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre preklad na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku.

Priblížila im rozsah pôsobnosti ako Generálneho riaditeľstva pre preklad, tak aj zamestnancov inštitúcií EÚ pôsobiacich na pracovných pozíciách prekladateľov, tlmočníkov, terminológov a odborníkov na interkultúrnu a jazykovú komunikáciu.

Vo svojej prednáške hovorila aj moderných nástrojoch na počítačom podporovaný preklad, ktorú sú dostupné aj pre širokú verejnosť, pričom študentom pripravila aj názornú ukážku ich fungovania.  Záujemcov o stáž a zamestnanie v inštitúciách Európskej únie oboznámila o kritériách prijatia na konkrétne pozície a študentom poskytla cenné rady v prípade, že by sa chceli o dané pozície uchádzať. Študenti privítali priateľskosť a otvorenosť prednášajúcej, čo tiež prispelo k tomu, aby sa zbavili obáv z ponúkaných pracovných pozícií.

Sme mimoriadne vďační pani Barbore Tricoire za prijatie pozvania na našu fakultu a hodnotnú prednášku s informáciami z praxe a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Mgr. Dominika Vargová, PhD.

Katedra jazykovedy a translatológie

faj_prednaska_29032023_2587.jpg