Dňa 19. apríla 2023 sa vyučujúci a študenti francúzskeho jazyka Katedry románskych a slovanských jazykov FAJ zúčastnili 11. ročníka Veľtrhu študenti – podniky (Forum étudiants-entreprises) organizovaného Fakultou manažmentu UK, pod záštitou Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku, Francúzsko-slovenskej obchodnej komory, ako aj Slovensko-francúzskeho univerzitného inštitútu.

Toto už tradičné podujatie má za cieľ prepojiť frankofónnu univerzitnú a profesionálnu sféru, informovať študentov francúzskeho jazyka rôznych študijných programov o kariérnych možnostiach, ktoré im ovládanie francúzskeho jazyka otvára a na druhej strane sprostredkovať francúzskym podnikom implementovaným na Slovensku kontakt na potenciálnych stážistov či zamestnancov.

Tohtoročný bohatý program bol po úvodných príhovoroch venovaný veľmi aktuálnej téme trvalo udržateľného rozvoja a povolaniam súvisiacim s touto oblasťou. Druhá časť podujatia bola venovaná kariérnym možnostiam po ukončení štúdia (viacerí prednášajúci prišli predstaviť svoju úspešnú profesionálnu dráhu), ako aj možnostiam správneho nasmerovania ešte počas štúdia – takouto príležitosťou je napríklad možnosť získania magisterského diplomu z francúzskej Université de Lorraine, týkajúca sa priamo aj študentov francúzštiny na FAJ, ktorí môžu v rámci magisterského štúdia plne využiť túto spoluprácu a popri diplome z Ekonomickej univerzity získať aj diplom Master 1 z Université de Lorraine.

Veľtrh ukončili neformálne stretnutia študentov a zástupcov francúzskych podnikov, tanečné vystúpenie a napokon príjemná degustácia francúzskych a slovenských špecialít. Toto podujatie opätovne potvrdilo významné postavenie francúzštiny v najaktuálnejších profesionálnych oblastiach a teda dôležitosť štúdia francúzštiny ako základu úspešnej kariéry.

Mgr. Andrea Tureková, PhD.

vedúca katedry románskych a slovanských jazykov

Slovami študentov:

„Zaujal ma celý program, osobitne sa mi páčil výber hostí z rôznych odvetví, veľmi ma oslovili ich osobné skúsenosti a životné cesty. Celý koncept podujatia bol zostavený autentickým nádychom frankofónie, čo ma v kombinácii s príhovormi, počas ktorých nám boli prezentované aktuálne témy, povzbudilo ešte k intenzívnejšiemu štúdiu tohto krásneho a perspektívneho jazyka.“ (Simoneta Š.)

„Tohto veľtrhu som sa zúčastnila po prvýkrát a musím povedať, že to bolo veľmi zaujímavé. Páčila sa mi rôznorodosť ponúk, takže tam bolo niečo pre každého. Mňa osobne najviac zaujala možnosť medzinárodného dobrovoľníctva, nad ktorým som premýšľala už predtým, a vďaka tomuto veľtrhu som sa dozvedela viac o jeho fungovaní a ako sa do neho zapojiť.“ (Tereza P.)

„Tohto podujatia sme sa zúčastnili druhýkrát a naše dojmy sú skvelé. Mali sme možnosť dozvedieť sa veľa nového a hlavne stretnúť zástupcov spoločností, kde môžeme v budúcnosti uplatniť vedomosti z univerzity. Takáto skúsenosť je vždy na nezaplatenie.“ (študenti 4. ročníka)

veltrh_studnti-podniky.jpg