V týždni od 26. do 31. marca 2023 sa na Fakulte ekonómie Univerzity v Kasseli v Nemecku uskutočnil zmiešaný intenzívny program (BIP) s názvom Marketingová simulácia Markstrat. Simulácie sa zúčastnilo takmer 90 študentov z 10 európskych univerzít, ktorí počas jedného týždňa intenzívne pracovali na svojich marketingových stratégiách.

Marketingová simulácia Markstrat simuluje hospodársku súťaž medzi obchodnými spoločnosťami v trhovom prostredí. Účastníci pracujú v medzinárodných tímoch a vyvíjajú a realizujú rôzne marketingové stratégie s cieľom úspešne uviesť svoje výrobky na trh. Musia pritom prijímať rozhodnutia o cenách, vývoji výrobkov, reklame, distribučných kanáloch a skladovaní, pričom zohľadňujú potreby a preferencie zákazníkov.

Marketingová simulácia tak ponúka študentom vynikajúcu príležitosť získať praktické vedomosti v oblasti marketingového riadenia. Študenti si mohli posilniť svoje chápanie marketingových stratégií a zároveň zlepšiť svoje schopnosti tímovej práce a riešenia problémov.

Okrem intenzívnej práce na marketingových stratégiách bol pripravený aj pestrý spoločenský program. Účastníci si mohli vymeniť názory na medzinárodnej večeri, preskúmať Kassel počas mestskej rallye, vychutnať si grilovačku v lodenici a osláviť úspešné ukončenie týždňa na záverečnom galavečere.

Ohlasy účastníkov a organizačného tímu boli veľmi pozitívne. Marketingová simulácia Markstrat bola pre študentov skvelou príležitosťou na získanie praktických vedomostí a nadviazanie kontaktov s inými univerzitami.

Fakultu aplikovaných jazykov reprezentovali Ema Štefanovičová a Tessa Renders, ktoré sa simulácie zúčastnili po prvýkrát a získali zlatý a bronzový certifikát.

Skupina zahraničných študentov, ktorí sa už predtým zúčastnili na simulácii Markstrat, pripravila súťažné prostredie, v ktorom si mohli navzájom porovnať svoje marketingové znalosti získané v predchádzajúcich simuláciách Markstrat. Okrem toho, že súťažili medzi sebou, plnili aj mimoriadne zodpovednú úlohu mentorov. Našu Fakultu aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave reprezentovali ako mentori Miriam Doľacká, Viktória Csipáková, Hugo Šebestian a Richard Frátrik, ktorí získali zlatý, strieborný a bronzový certifikát.

Členmi organizačného tímu za Fakultu aplikovaných jazykov boli Dr. habil. PhDr. Ildikó Némethová, PhD., prodekanka pre medzinárodné vzťahy a PaedDr. Eva Stradiotová, PhD., prodekanka pre vzdelávanie.