Tokyo − akademické prekonávanie kultúrnych hraníc

Richard Frátrik (magisterské štúdium)

japonsko3.jpg

Vďaka našej Fakulte aplikovaných jazykov a programu Erasmus+ som mal možnosť vycestovať na semester do Tokia – hlavného mesta Japonska. Destinácií bolo na výber naozaj mnoho, no keďže môj program sa venuje štúdiu komunikácie medzi kultúrami, chcel som ísť do krajiny čo najviac vzdialenej, a s čo najviac rozličnou kultúrou.

Krajina vychádzajúceho Slnka bola pre môj zámer ideálna. Nepovedal by som, že som zažil kultúrny šok, no napriek tomu keď sa ocitnete v takomto meste, vaše zmysli pracujú naplno a nestíhajú všetko zaznamenávať a spracovávať. Som zvyknutý na Slovensko, precestoval som veľkú časť Európy a navštívil veľa veľkých miest, no Tokio je predsa len iná káva.

Od začiatku na vás veľmi pôsobí len tá neskutočná veľkosť a mohutnosť všetkých budov, stavieb, a infraštruktúry celkovo. Akokoľvek malý alebo stratený sa tu ale cítite, pohostinnosť, ústretovosť a nápomocnosť miestnych vám pomôže cítiť sa tu ako doma. Na začiatku sa môžete cítiť, že sem nepatríte, alebo že tu nie ste vítaní, ale nenechajte sa pomýliť. Bolo to práve vďaka miestnym ľuďom, ako napríklad spolubývajúcim z internátu, vďaka ktorým som zažil niektoré z mojich najväčších zážitkov celého pobytu, ako napríklad výstup na sopku Fuji, návštevu rozhodujúceho futbalového zápasu, alebo jednoducho nočný život Tokia a ochutnať všetky miestne špeciality.

Zážitky si samozrejme nevytvoríte len s miestnymi, ale aj s vašimi spolužiakmi. Tokyo International University, s ktorou naša univerzita spolupracuje, pozostáva hlavne zo zahraničných žiakov. Je tu unikátna možnosť stretnúť a zoznámiť sa s ľuďmi zo všetkých kútov sveta a kultúr. Z celého pobytu je toto jeden z bodov, ktoré si osobne najviac cením. Vďaka nemu mám priateľov od Pobrežia Slonoviny cez Bangladéš, Vietnam až po Východný Timor, s ktorými sa plánujeme navštíviť. Spolupráca s takýmito to ľuďmi na hodinách a prednáškach, alebo jednoducho pri plánovaní výletov je neoceniteľná, a odporúčal by som ju každému.

V kombinácii s prírodnými a kultúrnymi krásami, ktoré Japonsko ponúka (len v samotnom Tokiu je toho dostatok na celý semester – či už ste fanúšikom jedla, architektúry, športu, kultúry, hudby, anime) by som si aj druhýkrát na Erasmus vybral túto krajinu. Ak sa sem vyberiete aj vy, rozhodne sa ale neobmedzujte iba na Tokio, ak vás metropola začne nudiť, rozhodne môžete príjemne spomaliť napríklad v nejakom z mestečiek pod Fuji. Možnosť nie len navštíviť takúto krajinu, ale aj tu nejaký čas bývať a byť jej súčasťou by som naozaj za nič nevymenil, a každému by som túto skúsenosť doprial ešte raz.

Zároveň chcem týmto poďakovať mojej Fakulte aplikovaných jazykov, keďže aj vďaka jej pracovníkom bol celý proces odchodu aj príchodu veľmi jednoduchý. Budem sa tešiť, keď si v budúcnosti prečítam podobnú správu od viacerých študentov.

 

japonsko1.jpg

japonsko2.jpg

japonsko.jpg

Ekonomická univerzita v Bratislave za účelom šírenia pozitívneho povedomia a propagácie organizovaných verejných akcií, vyhotovuje obrazové a zvukové záznamy, ktoré zverejňuje na svojej webovej stránke. V prípade výhrad k zverejneným obrazovým a zvukovým záznamom si uplatňujte tieto výhrady písomne na e-mail: . Kompletné informácie k spracúvaniu osobných údajov tu.